Единственото добро нещо, което може да се каже за белия шоколад, освен вкуса му, е адресирано към изобилието му на калций. Понеже този шоколад се приготвя с големи количества мляко, 100 г от него съдържат 189 мг калций. При необходимите за всички хора 1000-1200 мг от минерала дневно, белият шоколад е едно от малкото лакомства, които са и негови стабилни източници. Макар да не компенсира напълно за вредното влияние на останалите съставки, калцият в белия шоколад понижава риска от хипертония, висок холестерол и сърдечни проблеми.
Бял шоколад
За разлика от другите видове шоколад, белият не съдържа какаова маса, поради което в много страни не се смята изобщо за шоколад. Белият шоколад трябва да съдържа минимум 20% какаово масло, 14% млечни вещества и най-много захар – над 55%. Той има мек и приятен вкус и често се използва за направата на шоколадов мус, панакота и други десерти.
Макар и по-лек на вкус, белият шоколад съдържа 50% бяла захар, която е 2-3 пъти повече от тази, добавена в кафявия и 7-8 пъти повече от черния. Не е тайна, че бялата захар е един от основните виновници за натрупването на наднормено тегло. Тя е опасна за здравето в големи дози, като води до повишаване на кръвното налягане и развитие на диабет. Прието е, че една жена не бива да изяжда повече от 20 г на ден, а допустимата норма за мъжете е 30 грама.
Над 27% от белия шоколад са мазнини заради една от основните му съставки – какаовото масло. По-голямата част от тях са наситени, а те са друг тотален враг на стройната фигура и здравословния живот. Те се отлагат по стените на кръвоносните съдове и ги запушват. Освен неправилното оросяване на крайниците и студенина в пръстите допринасят за грозния ефект на разширените вени, повишаване на кръвното налягане и поява на риск от инфаркт. По-суетните трябва да са на ясно, че наситените мазнини се отлагат в проблемните зони на тялото, образувайки целулит, като лишават бедрата и седалището от природния им чар.